O fotografskom opusu Branka Fučića
Fototeka kulturne baštine Ministarstva kulture i medija te Fototeka Konzervatorskog odjela u Rijeci baštinice su, ne samo sa strukovnog nego i kulturološkog polazišta, nadasve vrijedne fotografske ostavštine pokojnog akademika Branka Fučića iz vremena kada tek započinje plodonosno i respektabilno djelovanje. Ostavština obuhvaća sveukupno 1280 fotografija (većim dijelom s negativima), od kojih se 458 nalazi u Fototeci kulturne baštine Ministarstva kulture i medija, a 822 u Fototeci Konzervatorskog odjela u Rijeci. Fučić je svoju radnu karijeru započeo u Konzervatorskom zavodu u Zagrebu kao apsolvent 1944. godine, a nastavio nakon diplomiranja kao konzervator pripravnik 1945. godine. Ondje je radio do proljeća 1946. godine, a zatim se polovicom sljedeće godine pridružio kolegama u novoosnovanom Konzervatorskom odjelu u Rijeci. Fučić je od 1945. godine obilazio prostor Istre i Kvarnera evidentirajući i foto-dokumentirajući njegovu kulturnu baštinu. Zbog neriješenog pograničnog pitanja između Italije i nove Jugoslavije teren na kojemu je djelovao pripadao je tzv. internacionalnoj zoni što je s organizacijskog polazišta znalo predstavljati pozamašan izazov. Fučić je od najranijih službeničkih dana (kao i tijekom čitavog svog života) nastojao ukazivati, usredotočivši se na proučavanje srednjovjekovnog zidnog slikarstva, glagoljskih grafita i epigrafike, na slavenske i hrvatske korijene istarskog i kvarnerskog življa i njihove baštine. Takva Fučićeva stremljenja nisu proizlazila samo iz društveno-političkog trenutka u vremenu kada započinje službovanje, već i iz vlastita doma u kojemu su mu roditelji, ponajprije otac učitelj, meštar, od najranijih dana usađivali domoljubni osjećaj i ljubav prema rodnom kraju. Potrebno je naglasiti da je predmetna fotografska ostavština jedna od ranijih konzervatorskih s područja Istre i Kvarnera budući da je ona iz vremena talijanske dominacije završila mahom u talijanskim arhivima, nerijetko zajedno s onom starijom iz vremena austrougarske uprave.
Iako je Fučićevo djelovanje pod okriljem konzervatorske službe bilo „pripravničko“ i relativno kratkotrajno, u svakom je pogledu bilo srčano i angažirano. Objedinjavalo je brigu o nabavci fotografske opreme i materijala te obilazak terena koji je tijekom dviju godina rezultirao evidencijom i dokumentacijom spomeničke baštine na čak sedamdeset lokaliteta. Mladi konzervator Fučić predano je skrbio o sudbini zatečene pokretne i nepokretne glagoljaške baštine, koordinirao je ljudstvo, pravdao postupke nadležnima u službi, a prije svega narodnoj vlasti. Konzervatorska fotografska ostavština Branka Fučića nezaobilazan je dokument jednog neposustalog pregalaštva, jednog specifičnog poslijeratnog vremena (čak i u pogledu tehničke neizbrušenosti opusa) te jednog drevnog glagoljaškog prostora koji je s protokom vremena sustavno mijenjao svoje lice ne izgubivši pri tom svoju autentičnost. S obzirom na autorstvo, trenutak nastajanja i sadržaj, konzervatorska fotografska ostavština Branka Fučića neupitno predstavlja vrijednu i slojevitu baštinsku memoriju.
Priredila: Sanja Grković
ožujak 2022.
***
Korisnim informacijama i ustupljenim sadržajima prilog su unaprijedili dr. sc. Tomislav Galović, profesor na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, dr. sc. Marijan Bradanović, profesor na Filozofskom fakultetu u Rijeci te Eleonora Čargonja, dipl iur., inspektorica Konzervatorskog odjela u Rijeci. Ministarstvo kulture i medija i autorica priloga zahvaljuju im na pomoći. Također treba istaći doprinos Damira Krizmanića Krize, fotografa Konzervatorskog odjela u Rijeci, i prof. Marije Jenić Pugelnik, koji su uz autoricu priloga sudjelovali u digitalizaciji fotografske ostavštine Branka Fučića.
***
Izvori i literatura
Fototeka kulturne baštine Ministarstva kulture i medija
Fototeka Konzervatorskog odjela u Rijeci
Središnji arhiv kulturne baštine Ministarstva kulture i medija
https://hr.wikipedia.org/wiki/Branko_Fu%C4%8Di%C4%87
Galović, Tomislav: Od slike do pisma: bio-bibliografski prilog o Branku Fučiću (1920. – 1999.); Zbornik Nikše Stančića, ur. Iskra Iveljić, Filozofski fakultet, Zagreb, 2011.
Galović, Tomislav: Branko Fučić 1920 – 1999. https://www.croatianhistory.net/etf/fucic_galovic.html
Getaldić, Magdalena: Povijest Gliptoteke Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti; Kroatologija, god. IX, br. 1-2 (2018)
Kuzmič, Peter: Az grišni diak Branko pridivkom Fučić
https://www.autograf.hr/az-grisni-diak-branko-pridivkom-fucic/
Nazor, Anica: In memoriam – Branko Fučić, Slovo 52-53, Zagreb, 2002-'03.
“Az grišni diak Branko pridivkom Fučić”. Radovi međunarodnoga znanstvenog skupa o životu i djelu akademika Branka Fučića (1920.-1999.), ur. Tomislav Galović, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti – Institut za povijest umjetnosti u Zagrebu – Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu – Staroslavenski institut u Zagrebu – Sveučilišna knjižnica u Rijeci – Općina Malinska-Dubašnica, Malinska – Rijeka – Zagreb 2011., 844 str.